BOTOX

18-05-2019, 00:31 2655

BOTOX

BOTOX

Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen botulinum nörotoksin tip A’dan yapılır. Botoks, Tıp dünyasında 50 yıla yakın süredir yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasından itibaren belirli kas hastalıklarının yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanılan bir ilaçtır.

Botox, yüzde bulunan kırışıkların ve ince çizgilerin giderilmesinde en etkili yollardan biridir. Birçok estetik operasyona göre kesme işlemi olmadığı için son derece konforlu ve güvenli bir işlemdir.
 

BOTOX NEDEN YAPILIR?

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte veya yaşam şartlarına bağlı olarak sinir, stresten belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.Botoks uygulamaları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmek ve ortadan kaldırmak için uygulanır. Mimiklere bağlı oluşan tüm yüz hareketlerinin oluşturduğu çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botoks uygulaması kas ile sinirin arasındaki etkileşime engel olarak, gönderilen iletinin kas hareketleriyle tepki vermesine engel olur. Böylece mimiklerle tepki verilmediği için ortaya çıkan kırışıklık durumunun önüne geçilmiş olur.
 

BOTOKS İŞLEMİ NASIL UYGULANIYOR?

Botoks işlemine başlamadan önce uygulanacak olan bölge sterilize edilir, ardından işlemden 20 dakika önce lokal anestezi kremi sürülerek o bölge uyuşturulur. İşlem ince uçlu iğneler yardımıyla küçük dozlarla enjekte edilir. Botoks işlemi 10-15 dakika içinde tamamlanır.
 

BOTOKS ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖSTERMEYE BAŞLAR?

İşlem yapıldıktan sonra 3 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Sonucun tamamen ortaya çıkması ise 1 haftayı bulabilir.

 

BOTOKSUN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Botoks işlemi yıllardır tıp uygulamalarında kullanılması ve ardından kozmetik sektöründe de uygulanması bu zamana kadar geçerli bir yan etkisi saptanmamıştır. Uygulama son derece güvenli ve konforludur.
 

BOTOKS ETKİSİ NE KADAR KALICIDIR?

Botoks uygulaması enjekte edilen miktara bağlı olarak 4 ile 6 ay arasında kalıcılık göstermektedir. Etkisi geçen botoks ise uygulanan bölge eski haline gelir herhangi bir deformasyon olmaz.
 

BOTOKS İFADESİZ YÜZ YAPAR MI?

Botoks uygulaması gereksiz mimik yapılmasını engelleyerek kırışıklıkların oluşmasını engeller. Botoks bazı kaslara uygulanırsa mimik oluşmasını engellemez, yüzünüzü ifadesiz yapmaz ancak isteğe bağlı olarak katı botoks uygulanabiliyor bu durumda bile yüz ifadesizleşmez kaslar hareket edebilir.

BENZER KONULAR

   nexus  WhatsApp      
   nexus  Bizi Arayın