FRAKSİYONEL LAZER

18-05-2019, 01:55 3231

FRAKSİYONEL LAZER

FRAKSİYONEL LAZER

Fraksiyonel lazer cilt yenileme ve gençleşme için kullanılan yeni teknoloji lazer cihazıdır. Fraksiyonel lazer, diğer lazer cihazlara oranla yan etkisinin az ve ciltte tedavi edici etkisi yüksek olması sebebiyle, son zamanlar en çok tercih edilen uygulama yöntemi olmuştur. Fraksiyonel lazer birçok alanda cildi yenileme özelliğine sahiptir. Sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir.

Son yıllarda cilde uygulama imkanı veren dermis ve epidermiste etkili olan, en etkili lazer uygulamalarından biridir. Ciltteki kollajen ve epitel hücreyi yenilemesi amaçlanarak geliştirilmiş lazer sistemleridir.

Fraksiyonel lazer ciltte binlerce derin iyileştirme kolonları üretir. Bu uygulamayla birlikte ciltte bulunan eski epidermal pigment hücrelerini yok edererek cilde derinlemesine etki sağlar. Her bir mikrotermal bölgeyi yoğun olarak hedefler ve iyileştirmeyi amaçlayarak etrafındaki dokuyu etkilemez. Fraksiyonel lazer cilt kusurlarını gölgelemek yerine cilt onarımını sağlayarak yeni ve daha sıkı cilt dokusuna kavuşulmasını sağlar.

FRAKSİYONEL LAZER NASIL ETKİLİ OLUR?

Fraksiyonel lazer ciltte minik kanallar oluşturup, cilde hasar vererek cildin kendini yenilemesi sağlanır. Bu arada amaç lazer ile cilde açılan minik kanallar ile o bölgedeki kollajen üretimini arttırmaktır. Açılan minik kanallar çevresinde kalan sağlam dokuların hasarlı bölgeyi iyileştirerek kendini yenilemesini sağlar. Bu durumda lazerin yan etkisi azalmakta ve cildin kendini yenilemesi çok daha hızlı olmaktadır.

 
FRAKSİYONEL LAZER HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

· Ciltteki sivilce izleri

· Leke tedavisi

· Yara izi tedavisi

· Çatlak tedavisi

· Kırışıklık ve cilt sarkmalarında

· Selülit tedavisi

· Damarsal tedaviler

· Çil

· Yaşlılık lekesi gibi durumlarda fraksiyonel lazer işlemi kullanılmaktadır.

NASIL UYGULANIR?

Uygulama öncesinde cilt temizlenerek başlanır. Makyaj varsa temizlenir ve enfeksiyondan koruma için sterilizasyon sağlayan uygulamalar yapılarak cilt iyice silinir.
Ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ağrı azaltıcı lokal anestezi kremi sürülür (isteğe bağlı).Lazer ışınlarından korunmak amaçlı koruyucu gözlükler takılır.
Uygulama esnasında lazer uygulama başlığı ile cilt üzerinde 2X2 cm’lik alanlarda tarama yapılır ve cilde lazer ışınları gönderilerek araklı olarak taranır. İşlemden sonrası için güneşe karşı koruyucu önlemler alınması gerekmektedir.

FRAKSİYONEL LAZER NE ZAMAN UYGULANIR?

Bu uygulama kış aylarında uygulanması tavsiye edilir. Yaz aylarında bölgeyi güneşe maruz bırakmamak,

oluşacak olan hassasiyetin önüne geçmek için.

UYGULAMA SONRASI

Uygulama sonrası güneşten korunmak için önlemler alınmalıdır.

Uygulama sonrası kişiler genellikle 12-24 saat sonrasında günlük yaşantılarına dönebilirler.

Uygulama sonrasında 24-48 saat sürecinde uygulama bölgesine makyaj, pudra, fondöten kullanılmaması, havuz ve denize girilmemesi önerilir.

Uygulama sonrası kızarıklık, hassasiyet ve gerilme hissi oluşacaktır. Hassasiyet ve gerilme hissi 4-6 saat içersinde tamamen geçecektir.

Uygulama bölgesinde çok hafif ve küçük kabuklanmalar görülebilir, kabuklanmalar 3-5 gün içerisinde kaybolur. Bu süre içersinde kabuklanmaların koparılmaması gereklidir.

Uygulama bölgesinde kızarıklık görüntüsü, uygulamadan hemen sonra başlar ve 1-3 gün içerisinde normale dönecektir.

Uygulama sonrası bölgeye uygulanan bazı kremler ile cildin iyileşme süreci hızlandırılır. 

KİMLERE UYGULANMAZ?

· Ten rengi çok koyu olan (esmer) kişilerde leke oluşma riski olabileceği için,

· Kanser hastalarında

· Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan

· Bağışıklık seviyesini zayıflatan kortizonlu ilaç kullan kişilere

· Hamilelere uygulanması sakıncalıdır.

BENZER KONULAR

   nexus  WhatsApp      
   nexus  Bizi Arayın